Wypełniając pity, popełniamy mnóstwo błędów, niektóre z nich mogą narazić nas na nieprzyjemne konsekwencje, warto zatem je poznać

Nadzwyczaj często wypełniamy formularz pit w ostatniej chwili. Wtedy właśnie, zabiegani, możemy popełnić wiele błędów, które z kolei przyczynią się do konieczności nanoszenia korekt. Dobrze będzie więc zobaczyć, jakie błędy przy rozliczaniu podatków najczęściej popełniamy.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
pit 37

Autor: swimboy1
Kiedy więc będziemy drobiazgowo sprawdzać nasze pity 2015 pod kątem bezbłędności (Pit Ekspres), warto upewnić się czy nie przekręciliśmy przypadkiem cyfr NIP-u lub peselu, gdyż jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Starczy choćby drobna zamiana kilku cyferek, a już całe zeznanie nadaje się do korekty. Zdarza się i tak, że podatnicy zamieniają własny NIP z NIP-em firmy, w której pracują – należy pamiętać, iż w druku pit 37 za każdym razem wpisujemy własny NIP. Jeszcze jednym przeoczeniem jest wysyłanie do Urzędu Skarbowego przedawnionych formularzy. Nie wolno zapominać, że prawo może ulegać zmianie co roku, a co za tym idzie, zmianie ulegają zasady rozliczania podatków. Nie dziwi więc, iż trzeba zaopatrzyć się w aktualne arkusze pit. Okazuje się także, iż podatnicy bardzo często, podczas wypełniania formularzy pit 37, robią błędy przy odliczaniu ulg podatkowych.

Wielu podatników ma także problem z prawidłowym przekazaniem jednego procenta swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Lepiej sprawdzić czy, kiedy wypełnialiśmy pity 2015 lub kiedy będziemy to robić w kolejnych latach, numer KRS danej organizacji czy stowarzyszenia jest właściwy. W innym wypadku gotówka (pożyczki pod zastaw) może nie dotrzeć do celu. Następnym przeoczeniem, o które łatwo, jest pomylenie ze sobą arkuszy pit 37 i pit (rozliczanie pit konin) 36 – każdy z nich przeznaczony jest do całkowicie odmiennych rozliczeń, zatem wysłanie tego nieprawidłowego będzie skutkować potrzebą wprowadzenia korekty.

Bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed pomyłkami jest dokładne sprawdzenie wypełnionego formularza przed przesłaniem go. Warto nawet dać go do przejrzenia znajomym, możliwe, że oni wychwycą pomyłki, które nam umknęły. Naturalnie możemy też skorzystać z usług profesjonalistów. Z pewnością zaoszczędzi nam to wiele czasu wymaganego na wypełnienie pitu, ale będziemy musieli pożegnać się z mniejszą lub większą ilością gotówki. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli nasz pit 37 zostanie wypełniony przez specjalistę, to za pomyłki i tak odpowiadamy my – zdecydowanie więcej odnajdziesz na tej stronie.