W jakich sytuacjach podpisywana jest umowa faktoringu i komu może ona pomóc?

Utrzymanie tzw. płynności finansowej to sprawa niezwykle istotna dla wszystkich m.in. podmiotów gospodarczych. W co poniektórych wypadkach nie zapłacenie w odpowiednim czasie jakiejś opiewającej na dużą kwotę faktury może prowadzić nawet do bankructwa oraz zamknięcia firmy.

Co można by wykonać, aby zachować wymienioną płynność? Przykładowo wtedy, gdy pewien świadczeniodawca pobrał już zapłatę, ale nie przekazał towaru? W tego typu okolicznościach można by wykorzystać tzw. faktoring.

Czy Twoim zdaniem prezentowany artykuł ma użyteczne informacje? Jeśli tak, to przeczytaj także pomocne wskazówki, które są nieprawdopodobnie pasjonujące.

Jest to kupno przez podmiot, który świadczy taką usługę (jest on nazywany faktorem) tak zwanych nie przeterminowanych zobowiązań zakładów, jakie w tego typu sytuacji nazywane są jako faktoranci. Wierzytelności te są przynależne do firmy, która jest dłużnikiem. W usłudze faktoringu istnieją zatem trzy strony. Faktor przekazuje faktorantowi od 80 do 100 procent zobowiązań wykupionej faktury za taki asortyment lub przeprowadzoną dla odbiorcy usługę. Należałoby jednak dodać, że za usługę faktoringu faktor pobiera określoną prowizję. W rzeczywistości więc to nie przedsiębiorca a faktor musi czekać na jej opłacenie przez dłużnika.

psycholog

Źródło: flickr.com

Wspomniany faktoring to usługa, która jest przeprowadzana dla spółek lub organizacji, które wystawiają faktury z odroczonym czasem płatności. Żeby móc skorzystać z takiej usługi należałoby uprzednio podpisać z faktorem stosowną umowę.

Jest ona podpisywana na czas nieokreślony, co stanowi przewagę nad przykładowo umowami kredytowymi, jakie zazwyczaj podpisywane są na określony wyżej przedział czasu. Nie ma więc potrzeby cyklicznego odnawiania umowy co np. rok. Następną zaletą takiej usługi jest możliwość szybkiego podpisania umowy faktoringu.