W jaki sposób efektywnie opracować budżet domowy?

Zbliża się koniec miesiąca, a Ty znowu zamyślasz odmrażać gotowe pożywienie do dnia wypłaty? Widmo nadprogramowych wydatków przeraża Cię? Przeczytaj nasz artykuł oraz dowiedz się jak skutecznie zaplanować domowe wydatki.

pieniądze

Źródło: pixabay.com
Planowanie budżetu miesięcznego rozpoczynamy od podsumowania środków, którymi w danym momencie rozporządzamy, wliczając te, jakie zostały z minionego miesiąca oraz otrzymany przelew z wynagrodzeniem. Do zreasumowania budżetu dokładamy pieniądze, które posiadamy na koncie, w portfelu albo na innych rachunkach bankowych. Następnie w ustalaniu planu budżetu domowego przechodzimy do zapisania wszelkich kosztów, jakie trzeba ponieść.

Chcielibyśmy oddać w Twoje ręce następny nasz wpis – sądzimy, że Ci się spodoba. By go przejrzeć, kliknij link tu… i już.

Na początek przyjrzyjmy się tylko następnemu miesiącowi. Co będzie nam do tego pomocne? Na pewno rachunki za prąd, wodę itp., paragony (przykładowo za większe zakupy ), a także kartka i długopis.

Na środku zapisujemy sumę netto naszych płac (uwzględniwszy dodatki np. w postaci nagród).

Pragniesz doszkolić się z owego intrygującego tematu? Zatem najlepiej trafiłeś. Po prostu kliknij to pit pomoc i przenieś się do kolejnej strony.

Pierwsza część będzie dotyczyć kosztów, które są stałe, zatem: opłata za wodę, energię, czynsz do spółdzielni, telewizję, raty kredytu, polisy, wydatek na paliwo jak też przejazdy miejską komunikacją – wszystkie kwoty spisujemy obok i pod spodem sumujemy. Następna partia kosztów to te, jakie poświęcamy na konsumpcję – sprawunki spożywcze, życie kulturalne (teatr) po czym ponownie – oddzielamy oraz sumujemy.

Zestawiamy planowane wydatki z kwotą uposażenia. Jest na plusie? To dobrze! Jesteś na minusie? Przeanalizuj jeszcze raz powstałe koszty i zastanów się, które z nich możesz ograniczyć.