Zbliża się koniec miesiąca, a Ty znowu zamyślasz odmrażać gotowe pożywienie do dnia wypłaty? Widmo nadprogramowych wydatków przeraża Cię? Przeczytaj nasz artykuł oraz dowiedz się jak skutecznie zaplanować domowe wydatki.
Planowanie budżetu miesięcznego rozpoczynamy od podsumowania środków, którymi w danym momencie rozporządzamy, wliczając te, jakie zostały z minionego miesiąca oraz otrzymany przelew z wynagrodzeniem. Do zreasumowania budżetu dokładamy pieniądze, które posiadamy na koncie, w portfelu albo na innych rachunkach bankowych. Następnie w ustalaniu planu budżetu domowego przechodzimy do zapisania wszelkich kosztów, jakie trzeba ponieść.
Chcielibyśmy oddać w Twoje ręce następny nasz wpis – sądzimy, że Ci się spodoba. By go przejrzeć, kliknij link tu… i już.
Na początek przyjrzyjmy się tylko następnemu miesiącowi. Co będzie nam do tego pomocne? Na pewno rachunki za prąd, wodę itp., paragony (przykładowo za większe zakupy ), a także kartka i długopis.
Na środku zapisujemy sumę netto naszych płac (uwzględniwszy dodatki np. w postaci nagród).
Pragniesz doszkolić się z owego intrygującego tematu? Zatem najlepiej trafiłeś. Po prostu kliknij to pit pomoc i przenieś się do kolejnej strony.
Pierwsza część będzie dotyczyć kosztów, które są stałe, zatem: opłata za wodę, energię, czynsz do spółdzielni, telewizję, raty kredytu, polisy, wydatek na paliwo jak też przejazdy miejską komunikacją – wszystkie kwoty spisujemy obok i pod spodem sumujemy. Następna partia kosztów to te, jakie poświęcamy na konsumpcję – sprawunki spożywcze, życie kulturalne (teatr) po czym ponownie – oddzielamy oraz sumujemy.
Zestawiamy planowane wydatki z kwotą uposażenia. Jest na plusie? To dobrze! Jesteś na minusie? Przeanalizuj jeszcze raz powstałe koszty i zastanów się, które z nich możesz ograniczyć.