Szalenie ważne kwestie dla początkującego przedsiębiorcy. W jaką wiedzę wyposażyć się na początku?

Organizowanie zespołu zwykle zajmuje dużo czasu, zwłaszcza kiedy dopiero startujemy ze swoją działalnością i stawiamy pierwsze kroki. Jeśli wiele rzeczy możemy wykonać sami, to bardzo dobrze, ale sprawy rachunkowe, za które odpowiadamy, najlepiej jest powierzyć w ręce kogoś doświadczonego, z odpowiednim przygotowaniem, kompetencjami i zorientowanemu w świecie rachunkowości. Można wybierać spomiędzy 2 opcji – zewnętrznego biura księgowego, albo księgowego na etacie.

Posiadanie wśród pracowników księgowej, która na bieżąco wprowadza do systemu i księguje faktury oraz drukuje faktury itp., jest bardzo funkcjonalne za sprawą kilku względów. Przede wszystkim przepływ informacji jest znacznie szybszy. Księgowa po prostu jest na miejscu i w każdym momencie może służyć pomocą i radą. Księgowy analizuje miesięczne przychody, na bieżąco doradzi nam, czy warto przejść na liniowy podatek dochodowy, podsumuje partnerów biznesowych, sporządzi dokumenty i rozmaite pisma . Księgowa w firmie może jednocześnie być osobą z sekretariatu i przejąć na siebie naszą korespondencję. Ponadto przypilnuje wszystkich opłat, przypomni do kiedy PIT, zajmie się sprawami kadrowo-płacowymi itp.

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli nasz personel będzie używać prywatnych samochodów do celów służbowych, wtedy możemy pokrywać im koszty użytkowania prywatnych samochodów. Rozliczać powinni się z realnie przebytych kilometrów, a służyć temu ma ewidencja przebiegu pojazdu, którą prowadzi księgowość. Kilometrówka, a dokładnie jej stawka, oznaczana jest aby ustalić zwrot kosztów podróży w podróży służbowej – w przypadku pracowników (kilometrówka). Ale w sytuacji, kiedy autem służbowym będziemy jeździć sami, opłata (zobacz via toll) za jeden km jest bardzo ważna, ponieważ opłaty związanie z jego używaniem możemy zaliczyć do kosztów firmowych. Kilometrówka jest w tym przypadku odliczana od podatku dochodowego. Uwaga na liniowy podatek dochodowy!

Gdy nie musimy się zastanawiać, do kiedy PIT lub czy opłata ZUS poszła w terminie, można bez zbędnych czynności poświęcać się temu, co potrafimy najlepiej i realizować postawione sobie cele w firmie, rozszerzając obszar jej działalności i koncentrując się na dynamicznym rozwoju (poznaj portal Cena Biznesu).