Składanie deklaracji podatkowej, czyli o czym pamiętać przy formularzu PIT?

Z końcem lutego zbliża się czas nadsyłania przez pracodawców deklaracji podatkowych za ubiegły rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe przypominając sobie wszystkie legalne umowy, na których pracowaliśmy w zeszłym roku. Dla wielu ludzi rozliczenia z urzędem skarbowym ciągle należy do formalności trudnej, głównie przez skomplikowane wyliczenia w tabelkach formularza pit. Na co zwracać uwagę, by rozliczenie nie sprawiało problemu?

rozliczenie

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy mamy stałą umowę i pracujemy też na jednej umowie, co przeważa wśród osób starszym stażem, rozmaite dywagacje w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu formularza. Przy kilku odrębnych zawodach, o różnej umowie zatrudnienia (o pracę, zlecenie) musimy wyczekać ostatniego formularza pit 11 od pracodawcy i zsumować poszczególne wersy i kolumny z dochodami w końcu zaliczkami pobranymi. Ważne by obliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jedynego pracodawcę, były zweryfikowane kilkukrotnie, najlepiej przez znającego się na księgowości lub sprawdzony program do przeliczania zwrotów z podatków.

W przypadku prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, także pozarolniczej, będziemy rozliczali się arkuszem Pit 36 – Wszystkie dochody i straty osiągnięte za rok podatkowy za stosunek pracy, uzyskane stypendia i zasiłki wliczane są w najczęściej stosowany i wybierany przez pracowników formularz pit 37.

Mamy zamiar Cię namówić do kolejnej witryny, gdzie czeka na Ciebie mnóstwo fachowych wiadomości. Nie zwlekaj i po prostu kliknij hiperłącze.

Serwisy, które zajmują się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują klientom wszystkie ważne formularze, rozpatrujące np. dochody z obrotu nieruchomościami nabytymi lub wybudowanymi. Odmienny formularz

księgowość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com

wypełniają osoby otrzymujące zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (Pit-3), inny arkusz jest dla płatników, którzy pobierają zaliczki od właścicieli (Pit-4R) druki znajdziesz .

Przy rozliczaniu podatkowym nie wolno pozwolić sobie na żaden błąd. Najmniejsza różnica w kwocie, bez znaczenia czy z korzyścią dla siebie czy instytucji skarbowej, przyczynia się do zahamowania procesu wypłaty należytego zwrotu.

Zainteresowałeś się owym zagadnieniem? Przeczytaj więc dalej kalkulator wynagrodzen o tym punkcie w nowym wpisie, który dla Ciebie opracowaliśmy. Sądzimy, że Ci się spodoba.

Przy wzięciu pod uwagę czasu oczekiwania na zwrotną informację, czy ponowne składanie i oczekiwanie, zaliczka pojawi się na kontach po dwóch, trzech miesiącach od czasu złożenia deklaracji. Mając jakiekolwiek wątpliwości radźmy się zatem fachowców lub ludzi, którzy z rozrachunkiem za ubiegły rok podatkowy nie mają problemów.