Optyczne manipulacje dekoratorów wnętrz

Nasze oczy często nie działają idealnie. Co ciekawe, zdarza się, że niedoskonałość oczu da się wykorzystać na własną korzyść. Projektanci wnętrz wiedzą jak to się robi.

Salon w nowoczesnym stylu

Autor: mattwalker69
Źródło: http://www.flickr.com
Jedne pomieszczenie są duże, kolejne skromne. Nie oznacza to jednak, że w niewielkim pokoju zawsze odczujemy brak przestrzeni, a w dużym jej zbyt dużą ilość. Wręcz przeciwnie, dobrze zaaranżowane pomieszczenie sprawi, iż mały pokój wyda się znacznie większy, a ogromny zacznie sprawiać wrażenie mniejszego. Jakich sztuczek powinniśmy użyć, aby oszukać umysł? Dowiesz się zaglądając na lovingit.pl (lovingit.pl – tutaj znajdziesz wiele ciekawych inspiracji).

Przede wszystkim warto mieć na uwadze właściwą liczbę obiektów w pokoju. Skromne przestrzenie nie są odpowiednie do wykorzystania dużej ilości elementów. Szybko możemy w ten sposób „zapchać” pokój i wzbudzić poczucie ciasnoty. Funkcjonalne okażą się tu meble uzbrojone w dodatkowe schowki oraz półki. Dzięki temu prościej zmieścimy dużą ilość rzeczy na skromnej przestrzeni.

Nowoczesny wystrój salonu

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com

Następy sposób to wykorzystanie zwierciadeł. Duże lustro (zobacz kinkiet łazienkowy nad lustro) w pokoju czy na ciasnym korytarzu może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać na o wiele większe.

Duże znaczenie ma także dobór kolorów. Jaśniejsze barwy są w stanie istotnie optycznie rozszerzyć wnętrze, natomiast ciemne kolory istotnie go pomniejszą. W małym pokoju czy korytarzu dobrze jest stosować więc jasne ubarwienie. Gdy pragniemy „zwiększyć” metraż, użyteczne będą też paski ułożone poziomo.

Podobnie jak jak wtedy, gdy chodzi o ozdoby i inne elementy wystroju, dobierając barwy musimy mieć na uwadze umiar. Za duża liczba barw oznacza chaos, a to wyraźnie zmniejsza przestrzeń. Warto wybrać nie więcej, niż trzy barwy.