Minusy i zalety aranżacji kuchni z wyspą. Nowoczesne rozwiązania w organizowaniu kuchni

Wyspy kuchenne są bardzo modnym i wygodnym trendem w aranżacji kuchni. Zanim zdecydujemy się jednak na przemeblowanie w naszej kuchni, poznajmy plusy i minusy tego pomysłu. Spróbujmy również w łatwym programie dla architektów spróbować zaaranżować w taki sposób naszą potencjalną kuchnię. Dobrze zacząć od tego, że kuchnie z wyspą są bardzo nowoczesne i gwarantują świetny efekt wizualny. Są charakterystycznym elementem wielu nowatorskich kuchni.

aranżacja kuchni

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Zdecydowanie kuchnia z wyspą będzie dobrze wyglądać raczej w większym pomieszczeniu, mała kuchnia (Polecam meble do kuchni wrocław) w bloku może nie udźwignąć ciężaru, bo wyspa – chociaż bywa najczęściej bardzo funkcjonalna – zajmuje sporo miejsca. Lecz możemy w taki sposób zaplanować też mniejsze metraże, żeby znalazło się trochę miejsca na wszystko, ale by nie uczynić z kuchni pomieszczenia, w jakim może przebywać jednocześnie tak naprawdę tylko jeden domownik. Przecież wyspa i jej cztery strony zachęcają do rodzinnego kucharzenia.

Kuchnia z wyspą gwarantuje nam dodatkowe powierzchnie na szafki i blaty kuchenne – szuflady również zdadzą egzamin, lecz jedynie gdy mamy dość sporo miejsca. Dzięki wyspie można rozsądniej rozdzielić codziennie używane sprzęty AGD i nie umieszczać na przykład zlewu obok płyty elektrycznej. Ponieważ do nowoczesnego wyposażania wnętrz wchodzi moda na otwieranie przestrzeni, kuchnie z wyspą z widokiem na salon pozwalają wizualnie oddzielić kuchnię od reszty pomieszczenia, a gotując posiłek na wyspie możemy rozmawiać z osobami będącymi w salonie.

Jeśli chodzi o wady takiego ustawienia, spory wpływ ma ogólna organizacja przestrzeni. I kluczowa kwestia – wentylacja. Bardzo ważne jest to, by wentylacja w kuchni była sprawna, bo gdy jest inaczej zapachy roznoszą się po całym mieszkaniu. Mała kuchnia w bloku może borykać się z problemem wilgoci również przez uszczelnione, plastikowe okna. Druga ważna kwestia to zestawienie mebli – tego typu kuchnia nie stanowi odrębnego pomieszczenia, ale musi być dopasowana do salonu, zgrywać się z jadalnią albo innym pomieszczeniem, z którym jest w bezpośrednim sąsiedztwie. Kuchnie z wyspą z pewnością zyskają sobie sporo oddanych fanów, ponieważ rozwiązanie jest nowoczesne i bardzo wygodne.