Które lampy znaleźć do salonu w naszym mieszkaniu?

Przyzwyczailiśmy się do lamp górnych i chyba takie instalujemy powszechnie. Niewielki pokój dzienny oświetlony w tego typu sposób zatraci swoją głębię i zostanie nieprzyjemnie oświetlony. Jak skutecznie skomponować ustawienie światła?

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Oświetlenie pokoju dziennego ma za zadanie dać możliwość na zrelaksowanie się domownikom, którzy w nim przebywają. Powszechne wydłużone lampy w samym środku powały świetnie współgrają z wnętrzami dużych kamienic. Nieotwarte klosze sprawiają wrażenie skromniejszej powierzchni, a na takie coś nie mogą odważyć się właściciele ciasnych blokowych lokali.

Oświetl sufit

Lampy w pomieszczeniu dziennym warto zwrócić do góry. Optymalnym pomysłem okazują się zatem żyrandole z otwartym do góry kloszem (link). Tego typu zarządzanie oświetleniem potrafi powiększyć niski salon. Wrażenie takie wzmaga także jasny kolor ściana. Jeśli pomieszczenie posiada trudny do zdefiniowania kształt, można oświetlić krótsze ściany: otwarte kinkiety lub przymocowane do ścian lampy zmieniają proporcje w salonie. Wąskie pomieszczenia w ten sposób można sprytnie poszerzyć.

Jak utrzymać porządek

Dysponowanie światłem w małym pomieszczeniu wymaga porządku – bałagan nie jest dobry. Optymalnie jest więc określić pewnego rodzaju strategię i zdecydować się na te same ramki lamp (zobacz sklep apd) sufitowych i ściennych. Tanie lampy okazują się optymalnym planem, tym bardziej, że cena nie zaniża ich jakości.

lampa, ozdobna lampa

Autor: David Costa
Źródło: http://www.flickr.com

Lampy ozdobne

Lampy stojące przy kanapach to chyba najistotniejszy mebel w pokoju dziennym. To właśnie dzięki nim możemy wygodnie przeczytać książkę, ciesząc się popołudniową herbatą. Należy skompletować te, które umożliwiają regulację wysokości i kąta padania światła, dzięki temu można cieszyć się lekturą w każdej pozycji. Lampa rzecz jasna zawsze musi pasować do wnętrza i nawiązywać do jego wystroju, ale dobrze też pamiętać, że właśnie ona sama jest niezwykle istotną dekoracją.

Kinkietyprzywołują mieszane odczucia, głównie dlatego, że w świadomości ludzi wiążą się z tandetnymi, jasnymi lampami z przesadną ilością wzorków. Najnowsze oświetlenie jest już zgoła inne i nawet niezainteresowani odnajdą coś właśnie dla siebie (pmlighting.pl/Lampy-szklane-nowoczesne-pojedyncze_d408.html.)

Lampy stricte dekoracyjne powinny być zwrócone na różne inne detale. Warto oświetlić malowidło lub zwyczajnie skierować strumień światła na zdobiący jeden z kątów wazon. Najważniejsze, żeby działać konsekwentnie.