Jakie rodzaje lamp możemy dziś zobaczyć we wnętrzach prywatnych mieszkań

Od czasu kiedy Edison wynalazł żarówkę, tysiące ludzi na całym globie korzysta z dobrodziejstw tego epokowego odkrycia. Pierwsza żarówka była oczywiście niezwykle prymitywna w zestawieniu z obecnymi źródła światła, a i sam uczony z pewnością nie sądził, że stulecie później woskowe świece, a także lampy na naftę w ogóle wyjdą z użycia. Unowocześnienie żarówek miało dla ludzkości kluczowe znaczenie, gdyż dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możemy obecnie nabyć w sklepach elektrycznych czy hipermarketach np. nieduże energooszczędne żaróweczki, które dodatkowo świecą na zielono lub czerwono.

oświetlenie

Autor: Karen Highland
Źródło: http://www.flickr.com
Sama żarówka przymocowana do sufitu albo ścianki działowej nie byłaby żadną ozdobą pokoju, kuchni i łazienki. Można nawet zaryzykować konstatację, że dzisiaj w centrum uwagi kupujących są nie tyle zwyczajne lub energooszczędne żarówki, ale lampy – przecież to one są nieodzownym elementem wyposażenia wnętrz prywatnych domów. Natomiast producenci proponują wiele najróżniejszych wzorów lamp i to dodatkowo we wszystkich możliwych kolorach (APD). Chyba najpopularniejszym wzorem lampy jest rzecz jasna żyrandol. Idealnie sprawdza się on zarówno w pokojach, jak i klatkach schodowych, bowiem może on dobrze oświetlić każdy kąt konkretnego pomieszczenia. A jeśli już poruszyliśmy sprawę funkcjonalności, to równocześnie musimy mieć na uwadze fakt, że nie zawsze koniecznie potrzebujemy mocnego rozproszonego światła. Stąd w sypialniach tak chętnie umieszczamy mosiężne albo drewniane kinkiety, a na szafkach ustawiamy niezwykle praktyczne lampy nocne. Lokatorzy cenią sobie też lampy podłogowe, gdyż te oświetlają tylko niewielki fragment pomieszczenia. Z kolei dla najmłodszych pociech rodzice, a niekiedy i dziadkowie, kupują lampki dla niemowląt, które przeważnie świecą delikatnym i trochę rozproszonym światłem – jak zamontować lampy łazienkowe.

oświetlenie lustra w łazience

Autor: Aussie Assault
Źródło: http://www.flickr.com
Łazienki w niewielkich mieszkaniach, a szczególnie te w blokach, w ogóle nie mają okien, więc odpowiednie oświetlenie takiego pomieszczenia jest kwestią naprawdę ważną. Lampy łazienkowe to przede wszystkim kinkiety przymocowywane zaraz obok luster bądź nad nimi, jak również plafony. Oprócz tego niektórzy gospodarze rozmieszczają na suficie parę żarówek ledowych w stalowych oprawach – takie rozwiązanie doskonale zda też egzamin właściwie w każdej łazience (sprawdź).