Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do mieszkania?

Rozwój nowoczesnych technologii oświetleniowych stworzyły efektowne opcje budowania architektury wnętrza za pomocą oświetlenia. Klasyczny punkt oświetlenia w środkowej części sufitu, pomału odchodzi do historii.

lampa pokojowa

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzaj światła jest dziś ściśle powiązany z funkcją wnętrza, dostosowany do wykonywanych w nim działań, a również do nastroju. Inne oświetlenie towarzyszy nam w czasie konsumowania pokarmów, inne w czasie realizowania prac domowych, zaś inne jeszcze w trakcie czytania książek.

Duża swoboda w projektowaniu jak też doborze tworzywa kloszy jakie mają w ofercie współczesne sklepy z lampami np , zacząwszy od różnokolorowego szkła, przez drewno aż po elementy z gipsu sprawiła, że dzisiejsze lampy przyjmują niespodziewane formy.

Zaciekawił Cię ten artykuł? Wejdź na pełny wpis, a odkryjesz więcej informacji na ten wątek, które z pewnością Cię zainteresują.

Mogą być naściennymi kompozycjami, elementami przesądzającymi o królującym w pomieszczeniu klimacie. Lampki o nowoczesnym wyglądzie, czasami dość powściągliwe w wyglądzie, przynoszą odczucie ciepła oraz prywatności. Co więcej, mogą sprawdzić się tak w pomieszczeniach nowoczesnych, jak też w stylowych mieszkaniach.

Oświetlenie można obecnie odnaleźć na wszelkich poziomach wnętrza, to jest w suficie, na rozmaitych wysokościach ścian, a dodatkowo jako oświetlenie nocne – ponad stopniami schodków bądź też umiejscowione w podłodze. Dzięki całościowym układom oświetlania garderób a także szafek kuchennych oświetlenie dociera do najciemniejszych zaułków pomieszczenia.

lampka

Autor: Casey Hugelfink
Źródło: http://www.flickr.com
Światło może modelować fragmenty architektoniczne pomieszczenia, nadawać tkaninom oraz roślinności całkowicie nowy wyraz, kreować niepowtarzalny nastrój. Bardzo istotne jest światło we wnętrzach kuchennych, gdzie wykorzystujemy ostre przybory i gdzie wyjątkowo ważna jest higiena. Nowoczesne oświetlenie kuchni – źródło to spora ilość punktów oświetleniowych umieszczonych nad obszarami roboczymi. W jadalni z kolei kluczowe będzie światło ponad stołem. Światło to winno padać na płaszczyznę stołu oświetlając ją w sposób równomierny. Twarze muszą jednakże pozostać w półcieniu, z tej przyczyny znakomicie przydają się tutaj lampy wiszące, przy obszernych stołach posiadające parę źródeł światła. Abażur w jadalni winien być dłuższy, półprzezroczysty, zawieszony około 60 centymetrów nad płaszczyzną stołu, jednak tak, by światło nie oślepiało siedzących przy stole gości.