Czy wszystkie rośliny można by zasadzać w dowolnej donicy?

Wiele osób uważa, że Wybór donicy jest bardzo łatwy. Po prostu idą do marketu i kupują donicę, jaka im w najwyższym stopniu odpowiada. Jednak po pewnym okresie czasu okazuje się, że wybór nie okazał się jednak idealny, albo do co poniektórych zastosowań wybrana donica się zwyczajnie nie nadaje.

paleta kolorów

Autor: https://www.ad-home.pl/dekoracje-ze-sznurka
Źródło: https://www.ad-home.pl/dekoracje-ze-sznurka
To, który kształt będzie miała doniczka, jest w większej ilości przypadków roślin dowolne. Okazuje się jednak, że są i takie, które wolą przykładowo donice w kształcie okręgu przykładowo kaktusy, a inne preferują donice kwadratowe. Są to np. zioła oraz pelargonie. Ważne jest także dostosowanie kształtów donicy do otoczenia. Co poniektóre roślinki nie preferują większych donic. Przykładowo kaktusy oraz storczyki. systemy korzeniowe tych roślin są przeważnie proste, lecz niezwykle wrażliwe. Roślinki te prawie nie potrzebują gleby. Dobierając doniczkę, należy zwrócić uwagę na to, w którym miejscu będzie ona ustawiona. W taki sposób doniczka, która wykonana jest z droższego suroWCa, będzie przez dłuższy czas spełniała swe zadanie.
nieruchomości

Autor: HomeAid Northern Virginia
Źródło: http://www.flickr.com
Poszczególne rośliny również mają swe preferencje, np. szczypiorek, który sadzony może być w donicy z tworzywa (zobacz też: pleksa mleczna) sztucznego również urośnie, ale nie znaczy to, że byłaby to doniczka idealna. Zioła najlepiej sadzić w donicach niezbyt dużych, jakie wykonane są z ceramiki albo drewna. Rośliny kwiatowe prawidłowo zasadzać jest w doniczkach ceramicznych albo z drewna. Jednak zazwyczaj wymagają one sporej przestrzeni, z tego też powodu doniczka również powinna być nieco większa.

Jeśli chcielibyśmy zasadzić krzewy i małe drzewa w donicy, to wystarczy donica ogrodowa mająca średnicę do 50 cm. Warto jednak zastosować donicę ciężką, żeby środek ciężkości nie został umiejscowiony zbyt wysoko, gdyż drzewko mogłoby się przewrócić.