Czy można być skazanym na karę pozbawienia wolności za swe zadłużenia?

Nie wszyscy ludzie wiedzą, że można by trafić do więzienia za swe zadłużenia. Jednak jest tak wyłącznie w niektórych przypadkach. W tym wypadku nie musimy liczyć na przedawnienie długu, ponieważ są takie sytuacje, w jakich uchylanie się od zapłaty może zakończyć się zasądzeniem kary więzienia.

więzienie

Autor: AFGE
Źródło: http://www.flickr.com
Nie spłacanie tzw. chwilówek nie jest jeszcze powodem do odsiadki, jednak malwersacje podatkowe mogą się już zakończyć karą 15 letniego więzienia.

Zaintrygowany? To dla nas fantastyczna informacja. Zatem kliknij tu tanie przeprowadzki wrocław i przeglądaj nawet bez końca nowe fachowe wątki.

Do zakładu karnego można trafić za swoje zadłużenia, ale tylko w niektórych wypadkach. Więzienie za długi może nastąpić w takiej sytuacji, gdy dłużnik uchyla się od płacenia oraz zostanie mu to udowodnione. W odmiennym wypadku dość ciężko jest mówić o tym, że za długi można iść do zakładu karnego, ponieważ jedynie za niespłacone zobowiązania nikt nie ma prawa odbierać żadnemu człowiekowi wolności.

Okoliczności, które bezpośrednio wpływają na powstanie należności, które powodują, że jakaś osoba pójdzie do więzienia za zadłużenia, czyli potocznie ujmując za zaleganie z płatnością alimentów, albo wyłudzenie kredytu czy pożyczki, niezapłacenie mandatu, wyzbywanie się majątku, unikanie podatków. Jeżeli chodzi o pożyczki czy też kredyty, to nie spłacanie „chwilówek” nie może się skończyć w areszcie. Nie znaczy to jednak, że dłużnik pożyczkowy jest zupełnie bezkarny. Konsekwencje nie oddawania tzw. chwilówek to choćby wpisanie danej osoby do Krajowego Rejestru Długów czy też utrata zdolności kredytowej.

Dlatego też chociaż więzienie za zadłużenia nie dotyczy „chwilówek”, to spłacanie należności jest najważniejsze dla każdego człowieka, nawet takiego, który posiada niezwykle trudną sytuację, tego typu jak choćby podział kredytu dokonywany po rozwodzie. Dlatego też należy robić wszystko, aby nie posiadać żadnych należności finansowych.